روی خط خبر

ستاره - صفحه 3

 • غزل شماره 170 حافظ: زاهد خلوت نشین دوش به میخانه شد

  غزل شماره ۱۷۰ حافظ شخص خود را مثال می‌زند و خویشتن را در ابتدای امر به صورت یک صوفی گوشه‌گیر خلوت‌نشین که از همه مناهی بریده معرفی می‌کند. او همه پیمان‌های مسلمانی را زیر پا نهاده و به میخانه می‌رود و پیمانه شراب را به دست می‌گیرد. حافظ به زبان طنز باده را همه همگی دلیل زایل شدن عقل می‌دانند، سبب عاقل شدن صوفی می‌داند.

 • غزل شماره 171 حافظ: دوش از جناب آصف پیک بشارت آمد

  غزل شماره ۱۷۱ حافظ هنگام انتصاب صاحب عیار به مقام وزارت سروده شده و حافظ شادمان است از اینکه مقام واقعی هرکسی در حکومت معلوم خواهد شد. شاعر این اتفاق را به منزله بشارت از جانب آصف وزیر حضرت سلیمان می‌داند. اشک شوق از چشمانش جاری شده و این باعث شده که دل حافظ از نو ساخته شود. در انتها می‌گوید وقت تجارت و جبران زیان است.

 • فوت فتیش چیست و چه نگاهی باید به آن داشت؟

  فوت فتیش یکی از رایج‌ترین فتیش‌ها در میان انواع آنست که می‌تواند به شکلی بسیار عادی یا به صورت بیمارگونه در شخص وجود داشته باشد. اینکه اصلا فوت فتیش یا فتیش پا چیست و چرا گاهی آن را بیمارگونه می‌نامند از موضوعات مورد بحتی است که اگر با فتیش‌ها آشنایی داشته باشید، احتمالا از سوالات شما نیز خواهد بود.

 • غزل شماره 174 حافظ: عشق تو نهال حیرت آمد

  غزل شماره ۱۷۴ حافظ با ردیف «حیرت آمد» وادی حیرت یعنی ششمین وادی از وادی‌های هفتگانه عرفان را توصیف می‌کند. حافظ عاشق شدن را ابتدای حیرت می‌داند و آن را به نهال تازه کاشته شده تشبیه می‌کند. وصال که در انتهای راه عاشقی است، بالاترین درجه از حیرانی خواهد بود. حافظ به عاشق توصیه می‌کند که در راه محبوب یکدلی را پیش بگیرد.

 • غزل شماره 173 حافظ: در نمازم خم ابروی تو با یاد آمد

  غزل شماره ۱۷۳ حافظ از غزل‌هایی است که برای شاه شجاع سروده شده و معانی ابیات اشاره به اواخر دوران تسلط شاه محمود بر شیراز دارد. این شعر خبر از عاشقی می‌دهد که در حین نماز به یاد کمان ابروی یار افتاده و نه تنها خودش بلکه همه اجزا و بالاتر از همه، محراب از شور این عشق به فریاد درآمده‌اند و برای حافظ صبر و قرار نمانده است.

 • غزل شماره 172 حافظ: مژده ای دل که دگر باد صبا بازآمد

  غزل شماره ۱۷۲ حافظ می‌گوید که سبب شکست شاه شجاع و بازگشت مجدد او را همه کس درک نمی‌کنند و پاره‌ای از اشتباهات سیاسی مسبب آن بوده است. با این حال حافظ سرودی شاد می‌خواند چراکه محبوب به شیراز برمی‌گردد. این اتفاق را مژده‌ای برای دل خویش می‌داند. به بلبل می‌گوید با زیباترین صدا نغمه بخواند چراکه گل چون سلیمان بازآمده است.

 • غزل شماره 175 حافظ: صبا به تهنیت پیر می فروش آمد

  غزل شماره ۱۷۵ حافظ در وصف بهار، در هشت بیت سروده شده که چهار بیت اول آن در توصیف آب و هوای معتدل این فصل و چهار بیت نهایی آن در توصیه و اندرز است. حافظ توصیه خود را از هاتف غیب نقل می‌کند و آن گذراندن اوقات به خوشی است. حافظ بر مفهوم دیو چو بیرون رود فرشته درآید تأکید می‌کند و از شنونده می‌خواهد که تفرقه را کنار گذارد.

 • غزل شماره 176 حافظ: سحرم دولت بیدار به بالین آمد

  غزل شماره ۱۷۶ حافظ در روز‌های اول ورود مجدد شاه شجاع به شیراز پس از فراری شدن شاه محمود یعنی در ماه ذیحجه ۷۶۷ سروده شده است. این غزل به شیوایی و زیبایی وصال پس از دوری را به تصویر می‌کشد. در وقت سحر که از بهترین اوقات روز است، بخت و اقبال به سراغ حافظ آمده و به او مژده می‌دهد که خسرو شیرین و نگار او به دیدنش آمده است.

 • غزل شماره 177 حافظ: نه هر که چهره برافروخت دلبری داند

  غزل شماره ۱۷۷ حافظ در زمان تسلط شاه محمود بر شیراز و برای شاه شجاع سروده شده و در آن شاعر، شاه شجاع را با شاه محمود مقایسه می‌کند. حافظ برافروختن چهره را دلیل بر دلبری و آینه ساختن را باعث اسکندر شدن نمی‌داند. او می‌گوید هرکسی تاج شاهی بر سر نهاد را نمی‌توان به عنوان پادشاه قبول کرد و هرکه سرش را بتراشد، قلندر نیست.

 • بیانیه 53 مقام سابق آمریکایی خطاب به ترامپ: به برجام برگردید

  بیش از 50 نفر از مقام های سابق امنیتی، سیاسی و نظامی آمریکایی با تاکید بر لزوم بازگشت واشنگتن به برجام اعلام کردند، سیاست دونالد ترامپ در قبال ایران و خروج وی ازتوافق هسته ای هیچ یک از اهداف او را محقق نمی کند و حتی تبعاتی برای ایالات متحده نیز خواهد داشت.

 • جدیدترین مدل‌های مبل راحتی؛ با جذاب‌ترین طراحی‌ها آشنا شوید!

  آشنایی با جدیدترین مدل‌های مبل راحتی پیش از خرید مبلمان منزل، تا حد زیادی شما را به تصمیم‌گیری صحیح نزدیک می‌کند تا علاوه بر جنس مناسب و کیفیت مطلوب بتوانید مدل ایده آلی از مبلمان راحتی را برای دکوراسیون منزل خود تهیه کنید و از داشتنش لذت ببرید.

 • محسن افشانی: انقدر فحش میدادم مامانم اینا منو گردن نگرفتن!

  محسن افشانی، چهره پرحاشیه سینما و تلویزیون، در تازه‌ترین پست خود در اینستاگرام خاطره‌ای از دوران کودکی‌اش تعریف کرده است. تاکید او در این پست، فحش دادن زیادش دوران کودکی است!

 • مواد سازنده شامپو چیست؟

  شامپو معمولا از ترکیب واکنشگر‌ها ساخته شده و برای تهیه آن، اغلب سدیم لوریل سولفات با سولفونات سدیم سولفات سدیم ترکیب می‌شود و کوکو میدو پروپیل بتائین مایع را در آب تشکیل می‌دهد که بسیار غلیظ و چسبناک است. دیگر مواد سازنده شامپو عبارتند از: مواد نگهدارنده، عطر و نمک (سدیم کلرید) که برای تنظیم غلظت چسبندگی استفاده می‌شود.

 • خاطره غم انگیز محسن چاوشی از پدرش

  محسن چاوشی، خواننده مطرح کشورمان، در صفحه شخصی اینستاگرام خود، عکسی را به همراه پدر مرحومش منتشر و خاطره‌ای را از زمانی‌که پدرش در بیمارستان بستری بود تعریف کرد.

 • آشنایی با سبک موسیقی هوی متال

  موسیقی هوی متال که گاهی به خلاصه آن را متال هم می‌نامند یکی از زیر شاخه‌های موسیقی راک است، ولی در دهه‌ی ۱۹۷۰ به عنوان یک سبک مستقل معرفی شد. در این سبک بیشتر از ساز‌های گیتار الکتریک، گیتار بیس و درامز استفاده می‌کنند.

 • انتقاد احمد ایراندوست از صدا و سیما

  احمد ایراندوست بازیگر سینما و تلویزیون، با انتشار پستی در اینستاگرام از عملکرد صدا و سیما به خاطر قرار ندادن روبان مشکی برای شهدای اهواز انتقاد کرد.

 • کلیپ بامزه امید حاجیلی برای روز تولدش (فیلم)

  امید حاجیلی متولد ۲ مهرماه سال ۶۲، خواننده و نوازنده کشورمان است. وی به مناسبت سی و پنجمین سالگرد تولدش، کلیپ جالبی را از عکس‌های دوران کودکی‌اش در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرد.

عضویت در خبرنامه

ایمیل خود را وارد نمایید: